Чому німецький закон про імміграцію змінить життя в Україні

Німецький закон про імміграцію змінить життя в Україні
Новий німецький закон про працевлаштування трудових мігрантів може змінити життя в Україні. І не тільки в Україні, а й у всій Європі, та й не тільки в Європі. Його розуміння допомагає зрозуміти, чому Україні дали безвіз.

Що ж це за закон? Можу всіх заспокоїти, його поки що немає. Але, він буде. Вірогідність його прийняття - 99.9%. У наступному році його повинен прийняти німецький парламент - Бундестаг. Це закон про імміграцію. Уряд розробив і затвердив його проект. І відразу ж на нього відреагувала польська Асоціація підприємців, яка представляє понад 50 000 компаній.

Паніка в Польщі


Відповідаючи на запит німецького ізданіяWELT, її представник Якуб Бінковський, сказав: «Згідно з нашим помірним сценарієм, який ми вважаємо реалістичним, 500 000 українців покинуть польський ринок праці. Згідно з нашим негативним сценарієм, це буде вдвічі більше». Удвічі більше - це мільйон. У Польщі сьогодні працює близько 2-х мільйонів українців, тобто, згідно з негативним сценарієм, кожен другий українець поїде з Польщі на заробітки до Німеччини. А робітників в Польщі і так не вистачає.

У Польщі сьогодні працює близько 2-х мільйонів українців

Саме з нестачею кваліфікованих кадрів зіткнувся останнім часом Volkswagen Poznań в невеликому польському містечку Вжесьня, де на повну потужність виводиться завод компанії, який повинен, працюючи у три зміни, випускати щорічно 100 000 автомобілів. Так як в регіоні навколо Познані безробіття майже відсутнє, представникам "фольксвагена" доводиться шукати і вербувати кваліфіковані кадри по всій Польщі. Зробити це не так-то легко, тому що і в інших сферах багато підприємств відчувають нестачу кваліфікованих кадрів, і зарплатою в 1 700 євро тут нікого не здивуєш. Крім того, існує конкуренція з боку інших німецьких автомобільних компаній, таких як BMW і Porsche. Хоча у них немає своїх заводів в Польщі, але у них є заводи в Лейпцигу. На трасі A 2 між Познанню і Франкфуртом-на-Одері рекламний щит привертає людей на роботу в Лейпцигу. У багатьох випадках робочі місця в Німеччині оплачуються значно краще, ніж в Польщі. Для порівняння за таку ж роботу в Німеччині робітники на заводах фольксвагена отримують 4 200 євро в місяць.

Чому Німеччині потрібен новий закон про еміграцію


Залишимо на деякий час Польщу і перейдемо до Німеччини, де буде прийнятий новий закон про імміграцію. Так чому ж його вирішили прийняти? Відповідь проста - немає кому працювати.
Нічого не зрозумію, скаже читач - це в Німеччині то нікому працювати, де безробіття понад два мільйони чоловік, куди прибули мільйони біженців і куди приїжджають на роботу сотні тисяч громадян ЄС, які мають право на офіційне працевлаштування. Все, що тут перелічено правильно, але ми постараємося за допомогою цифр показати або розкрити суть проблеми - нестача кваліфікованих робітників

Отже, сьогодні в Німеччині 47.3 мільйона працюючих громадян.

Безробіття в 2017 році була в районі 2.5 мільйона чоловік. У той же час в Німеччині було 1.2 мільйона незайнятих робочих місць. Слід зауважити при цьому, що дві третини з цих 1,2 мільйона незаповнених вакансій вимагають кваліфікованих робітників, в той час як половина з 2.5 мільйона безробітних не мають взагалі ніякої професійної кваліфікації.

Основна фішка нового закону про імміграцію полягає тому, що в Німеччину зможуть приїжджати і офіційно працевлаштуватися громадяни з так званих третіх країн, тобто не з ЄС. Чому, тому що в ЄС всі вільні трудові ресурси вже висмоктані економічно розвиненими європейськими країнами. Розглянемо це на прикладі таких країн як Болгарія і Румунія.

Зворотний бік медалі


«Відкриття кордонів було кращим і гіршим, що сталося з болгарським товариством після падіння Берлінської стіни», - так прокоментував стан в країні болгарська політолог Іван Крастев. «Масова еміграція людей у ​​віці від 25 до 50 років сильно вплинула як на болгарську економіку, так і на політичну систему».

Згідно з підрахунками болгарської газети Chasa, в період з 1992 по 2015 рік батьківщину покинули майже 3 мільйони болгар і це в країні з населенням в 7 мільйонів чоловік.

І справа тут не тільки в кількості виїжджаючих, хоча і це має дуже велике значення, але і в якості тих, хто їде. В результаті Braindrain «витік мізків» часто перетворюються в Brainwaste, в втрату для суспільства цих мізків, тому що болгарські лікарі, їдучи в Лондон і працюючи там, як доглядальниці у людей похилого віку англійців або збирачами врожаїв на полях, заробляють там більше ніж у лікарнях Софії . Або болгарські програмісти, працюючи на будівництвах Німеччини, також заробляють більше, ніж у себе вдома, тобто мова йде як про дискваліфікацію їх як фахівців, так і тому, що в їх особі їде можливість модернізувати болгарське суспільство.

Як продовжує Крастев «Набагато простіше поїхати в Німеччину, ніж робити все для того, щоб Болгарія функціонувала як Німеччина».

Тенденція «fight or flight» борись або їдь, стала знаковою у наш час для багатьох східноєвропейських країн.

Так, згідно зі статистичними даними OECD, населення Румунії в період з 2002 по 2012 рік скоротилося з 22 до 19 мільйонів чоловік. Країну вже покинули 14 000 лікарів. І в цьому нічого дивного немає, бо в західних країнах вони заробляють в десять разів більше ніж у себе вдома. Загалом, починаючи з ранніх 1990-х років, країни Східної Європи покинуло до 5.5% населення цих країн. Якщо цей еміграційний процес триватиме і далі, то за деякими оцінками, валовий внутрішній продукт деяких східноєвропейських держав може знизитися до 2030 року на чотири відсотки.

Що ж до Польщі, то на початку 2018 року, в порівнянні з 2012 роком число польських громадян, що мають роботу в Німеччині з повним соціальним страхуванням, збільшилася більш ніж в два рази, до 385 656 осіб. Але ж є ще інші країни, такі як Великобританія, Франція і Італія, куди поляки теж їдуть на роботу.

І ось, незважаючи на все це - в Німеччині не вистачає робочих рук. А якщо ми врахуємо ще такі моменти, що є певна група людей, які працюють на двох роботах, та й багато німців, вийшовши на пенсію, також продовжують працювати.

Як показує статистика, кількість працюючих пенсіонерів в Німеччині зростає з року в рік. У 2016 році їх було вже 1.42 мільйона чоловік. Для порівняння, у 2000 році тільки 539 000. При цьому правда слід зауважити, що майже половина - 47.5% працюючих пенсіонерів, працюють не повний робочий день. Ну а тепер, уявімо собі на хвилину, що в одну мить люди перестануть працювати на двох роботах і пенсіонери відмовляться від роботи і нових мігрантів не буде, що тоді буде? Ось це важко уявити.
Так ось, щоб «це важко уявити» не було і буде прийнятий новий закон про імміграцію.


Але, стривайте-но, адже ще зовсім недавно все писали про те, що Німеччина захлинається від мігрантів. Дійсно писали, але часто писали тільки про те, що приїжджають і не писали про те, скільки одночасно виїжджають. Візьмемо цифри за 2016 рік. В цьому році в Німеччину приїхало 1 865 000 чоловік, а виїхало з Німеччини 1 365 000 чоловік. Позитивне сальдо - 500 тисяч чоловік, а це значно менше, ніж у 2015 році - 1.14 мільйона чоловік. Це все люди: і дорослі, і діти, і люди похилого віку. А Німеччині в першу чергу потрібна робоча сила. Слід зауважити, що сьогодні вже 400 000 мігрантів отримують професійну освіту або мають роботу, цього не очікували навіть самі німці. Сьогодні також вже точно підраховано, що Німеччині, для того щоб і через 20-30 років кількість працівників було на рівні 47 мільйонів чоловік, треба щоб в країну щорічно прибувало на 400 000 осіб!

«Якщо у нас не буде ніякої імміграції, потенціал робочої сили в Німеччині до 2060 року впаде на 35-40 відсотків», - попереджає експерт з міграції Герберт Брюкер з Інституту досліджень зайнятості (IAB).

Повернемося до закону про імміграцію. Коли він розроблявся, то пропонувалося брати за основу або в якості зразка імміграційний закон Канади, згідно з яким, перевага в дозволі на в'їзд в країну, надається тому, хто набере більше пунктів: наявність робочої кваліфікації, знання мови, перебування раніше в цій країні і так далі.

Німеччина пішла далі, ці моменти також будуть враховуватися, але не будуть визначальними. Так, якщо громадянин, наприклад, України захоче поїхати в Німеччину на роботу, то він зможе це зробити, навіть не володіючи достатнім рівнем знання мови, не маючи будь-якої професійної кваліфікації і не маючи запрошення. Більш того, якщо раніше іммігранту треба було показати запит на роботу від німецького роботодавця, то тепер цього не треба буде. Українець може просто поїхати в Німеччину і живучи там протягом шести місяців, шукати собі роботу. І останнє - тепер німецькому роботодавцю можна відразу ж брати на роботу українця, якщо він цього захоче, не питаючи дозволу у влади, тому що раніше перевірялося, а не претендує на цю роботу німецький безробітний. Так що тепер німецький безробітний може як і раніше залишатися безробітним, а його місце займе українець.

Зрозуміло, чому Польща стурбована цим законом. Якщо поляків від переїзду в іншу країну стримує осілість, квартири, навчання дітей в школах і так далі, то що буде стримувати українців від переїзду з Польщі до Німеччини, якщо вони вже залишили і свої будинки, і свої сім'ї в пошуках більш високооплачуваної роботи.

Що ж до України, то кожен сам може собі уявити, які зрушення в суспільстві можуть статися, починаючи з 2020 року, коли німецький закон вступить в силу. Мільйон українців, які, можливо, переїдуть до Німеччини з Польщі, залишать свої порожні місця для нових українців, які шукають роботу. А нові українські мігранти адже можуть туди просто і не поїхати, а просто одразу попрямувати до Німеччини.

З огляду на все це, першим, хто буде зацікавлений у скасуванні безвізу, буде українська влада, бо тоді не буде кому працювати на місцевих фабриках і заводах.


Володимир Гломозда

Чому німецький закон про імміграцію змінить життя в Україні Чому німецький закон про імміграцію змінить життя в Україні Reviewed by Марко Маркович on 12/25/2018 Rating: 5

Немає коментарів:

Поділитися думками:

На платформі Blogger.