Сергій Параджанов: цікаві факти з його життя

Дев'ятого січня Сергію Параджанову виповнилося б 94 роки. 
Ми згадуємо цікаві історії та події з його життя.

Сергій Параджанов: цікаві факти з його життя


1. Найвідоміший фільм Параджанова «Тіні забутих предків» отримав 28 міжнародних нагород. 24 Гран-прі міжнародних фестивалів, а за кількістю призів увійшов до Книги рекордів Гіннесса. Для зйомок фільму режисер виррішив пофарбувати скелясті гори в Карпатах в синій колір. На його думку, такий пейзаж був дуже ефектним. Закінчивши роботу, знімальна група поїхала, а скелі в Косово ще довго залишалися синіми.


2. Під час ув'язнення, щоб не зійти з розуму, Параджанов безперервно малював, робив колажі зі сміття і срібні «талери» з видавленими ручкою профілями - з кришечок від кефірних пляшок. Через роки, один з цих «талерів», відлитий в сріблі, став призом кінопремії «Амаркорд», заснованої Фелліні і Гуерро, а інший - вірменської кінопремії «Золотий абрикос».

3. З табору Параджанова витягла Ліля Брік, задіявши письменника Луї Арагона, одруженого з її молодшою сестрою Ельзою Тріоле. Після звільнення Брик допомогла Параджанову відправити ще одне прохання Брежнєву - щоб режисерові дозволили виїзд на рік до Ірану, щоб зайнятися малюванням, але на цей лист відповіді не послідувало.

4. Ів Сен-Лоран високо цінував фільми Параджанова, надсилав йому листи підтримки, коли той сидів у таборі, і навіть запрошення в Париж, їх єдина зустріч з Параджановим відбулася в номері Лорана в «Націоналі» і була дуже короткою. Достовірно відомо, що Параджанов подарував дизайнеру саморобний альбом з присвяченими йому колажами, який зараз зберігається в його паризькій музеї-квартирі.

5. Першою дружиною Параджанова була татарська дівчина Ніяр Сераева, що працювала продавцем у взуттєвому відділі ЦУМу, - він одружився на ній ще студентом, під час навчання у ВДІКу. Але історія закінчилася трагедією: Ніяр вбили рідні брати за шлюб з іновірцем. Параджанов цю історію пережив насилу і намагався не згадувати про неї. Другий шлюб був у Параджанова зі Світланою Щербатюк, дочкою дипломата. Їй було 17, йому - 31. Вони одружилися в 1955 році, в 1962 - шлюб розпався. Але через роки Параджанов пропонував їй знову одружитися.

6. У Параджанова залишилося понад двадцять невідзнятих сценаріїв. Після «Тіней забутих предків» він хотів знімати «Київські фрески» про Другу світову, але фільм закрили відразу після акторських проб. Від останнього фільму Параджанова - «Сповіді» - залишилася одна сцена.

7. "Державі я не потрібен живим. Ось коли я буду в труні - я стану коштовністю! Тому що потрібно за епоху звітувати », - говорив Параджанов про самого себе.

Коментарі