Всесвітня історія тютюну

Тютюн у Європі
1000
років до нашої ери

Тютюн ріс біля осель індіанців, які зрозуміли, як його вживати. Тютюн курили, жували. Особливо захоплювалися цією справою під час релігійних свят і процедур, викликаючи духів і спілкуючись з богами. Тютюн вже робив свою мерзенну справу, тому що залежність у індіанців виробилася сильна. Така сильна, що традиція пускати дим благополучно пережила тисячоліття і дочекалася прибуття Колумба.

1492-1496

Перші спроби опору. Якщо вірити легендам і чуток, Колумб зовсім не збирався везти в Європу тютюн - бомбу уповільненої дії. Зв'язку листя він викинув. І хто знає, якою могла б бути історія, якби матроси зробили те саме. Але друга експедиція завершилася тим, що 15 березня 1496 року в португальському порту пришвартувалося судно Колумба з тютюном на борту.


1501

Люди дізналися, що тютюн шкідливий для здоров'я: він привернув увагу інквізиції. Вдихання диму розцінили як зв'язок з дияволом. А один з моряків, що ходив за океан з Колумбом, Родріго де Херес був засуджений до семи років ув'язнення за куріння.

Катерина Медічі мала мігрень
1562

Посол Жан Ніко, який навіть не був медиком, відправив тютн королеві Катерині Медичі, рекомендуючи приймати від мігрені. Королева не курила, а нюхала тютюн, проте з тих пір він офіційно вважався ліками від багатьох хвороб. У 1587 році вийшла книга «Рослинна панацея» (De herbe panacea). Панацеєю назвали, звісно, ​​тютюн. Його стали поширювати медики, які помітили, що рослина діє як психостимулятор. Помітити інші ефекти в той час вони не могли.

1604

Перша спроба боротися з курінням на рівні глав держави. Англійський монарх Яків I Стюарт відзначився як автор роботи «Заперечення проти тютюну» (A Counterblaste to Tobacco). Хоч на той момент і не було медичних досліджень, головні претензії до паління король описав вірно: «Ця звичка огидна для очей, руйнівна для мозку, ненависна носу, небезпечна для легенів, а супутній їй чорний смердючий дим - майже як дим в бездонному пеклі» .

1620

У Севільї побудували тютюнову фабрику. Після цього поширення куріння було не зупинити: хто міг, той купував собі сигари, хто не міг - підбирав недопалки, здрібнів і завертав порошок в папір. Тютюн показав королям, що на ньому можна заробляти.

З одного боку, це призвело до обмежень виробництва: в Англії та Іспанії на плантації встановлювали монополії. Але з іншого, цей раунд залишився за тютюном, тому що досі держави не готові відмовитися від грошей, які приносить виробництво і продаж виробів з цієї рослини.
Навіть відлучення від церкви, яке пообіцяв курцям папа Урбан VIII, нічим не могло допомогти.
Перша тютнова фабрика

1634

Трапилася чергова велика пожежа в Москві. Причиною вважали куріння. У підсумку цар Михайло Федорович, перший з династії Романових, курити заборонив. Карали за тютюн за традиціями того часу суворо: рвали ніздрі.

1761

Лікарі нарешті зрозуміли, що тютюн - не ліки. Доктор Джон Хілл опублікував дослідження про шкоду тютюну: «Аргументи проти вільного використання нюхального тютюну» (Cautions Against the Immoderate Use of Snuff). Містер Хілл побачив прямий зв'язок між раком носа і тютюном.

Англійського колегу підтримав Самюель Томас фон Зоммерінг. Він теж в 1795 році доводив, що тютюн призводить до раку. Цього разу - до раку губи, який розвивається у пацієнтів, що палять трубку. Репутації тютюну було завдано шкоди, але мало хто з курців прочитав ці книги: тоді взагалі не всі вміли читати.

1800

В цьому році нічого особливого не сталося, крім того, що закінчився XVII століття. І в цей час тютюн проліз скрізь, де тільки зміг, поширився по всьому світу.

1828

У цьому році були зірвані маски. Хіміки Людвіг Рейманом і Вільгельм Поссельт виділили з тютюну нікотин. Пам'ятаєте французького посла, який лікував королев від мігрені? На його честь і назвали цю речовину.

Це був удар по тютюну, бо хіміки і медики швидко встановили шкідливі властивості нікотину.

1860

Стали випускати сигарети, а не тільки сигари і тютюн. Через 20 років Альберт Хук і Джеймс Бонсак винайшли в США машини, які могли замінити десятки людей на виробництві сигарет. Тютюн став настільки дешевим, що його міг дозволити собі кожен. Боротьба з курінням здала позиції, тому що протиставити копійчаним сигарет було нічого, крім заборон.

1915

Перша соціальна реклама, яка повинна була налякати курців.
«Людина, що палить  може не турбуватися про своє майбутнє - у неї немає майбутнього».
Цей слоган приписують Девісу Джордану - біологу з США.

1918

Закінчилася Перша світова. Трагічних наслідків було багато. У тому числі - повальне куріння. Солдати не могли провести ні дня без тютюну, щоб хоч якось відволікатися від війни. Жінки, які замінили чоловіків на заводах, перейняли звички робітників, які не розлучалися з сигаретами. У підсумку курити стали всі і всюди: багаті країни і найбідніші африканські колонії, чоловіки та жінки, люди похилого віку і діти.

1951

Почалося дослідження British Doctors Study, в якому брали участь більше 30 000 чоловік. Не минуло й п'яти років, як з'явилися перші результати: так, куріння - головна причина раку легенів. Це дослідження стало науковим проривом. Довелося серйозно задуматися, що вигідніше: продавати тютюн і лікувати людей або ж підтримувати здоровий спосіб життя і не витрачатися на медицину.

1960

На пачках сигарет почали друкувати попередження про шкоду куріння.
Куріння вбиває!

1972

Тютюн знову шукає обхідні шляхи. На цей раз з'явилися легкі сигарети. Всі вже знають, що курити шкідливо, що це смертельно, але «легкі» сигарети створюють ілюзію безпеки, хоча б часткової. І хоча не раз було доведено зворотне, міф про їх меншу шкоду досі живий і чудово себе почувається. На відміну від курців.

1995

Нарешті до людства дійшло, що одними заборонами куріння не перемогти. Вчені та фармацевти пішли іншим шляхом, який допомагає побороти залежність. Проти тютюну виставили не закони і не штрафи, а іншу рослину - рокитник. З неї добули речовину цітізін, яка допомагає кинути палити, і перетворили його в препарат «Табекс».

2003

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) представила рамкову конвенцію із боротьби проти тютюну. До конвенції приєдналося безліч країн. Слідом за цим посипалися обмеження для курців: заборони на куріння в громадських місцях, моторошні картинки на пачках сигарет, обмеження часу продажу та багато іншого.
За матеріалами інтернету

<
Інше по темі:

НАПИСАТИ КОМЕНТАР: